Stopy procentowe bez zmian
Obecnie średnie oprocentowanie lokat nie przekracza poziomu 1,50 proc. w skali roku.
FOTO
Zgodnie z dzisiejszą decyzją Rady Polityki Pieniężnej poziom stóp procentowych pozostaje na tym samym poziomie. Stopa referencyjna nadal przyjmuje wartość 1,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., a stopa redyskontowa 1,75 proc.
Decyzje RPP są regularnie śledzone nie tylko przez instytucje finansowe, ale także przez ich klientów, bowiem to od nich zależy poziom oprocentowania kredytów, a także wartość odsetek uzyskiwanych z produktów oszczędnościowych. – W sytuacji niskich stóp procentowych najwięcej zyskują kredytobiorcy, ponieważ obniżeniu ulega płacona przez nich rata kredytu. Przykładowo osoba, która zaciągnęła kredyt hipoteczny w styczniu 2009 r. i płaciła ratę w wysokości 1640 zł, dziś płaci 1485 zł – komentuje Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.
Niestety, jest też drugie dno niskich stóp procentowych. Najmniej na tej sytuacji zyskują osoby, które zdecydowały się ulokować swe nadwyżki finansowe na kontach oszczędnościowych. Obecnie średnie oprocentowanie lokat nie przekracza poziomu 1,50 proc. w skali roku.
Średnie oprocentowanie lokat dla kwartalnych depozytów na kwotę 5 tys. zł:
Ostatnia znacząca obniżka stóp procentowych miała miejsce w marcu ubiegłego roku, od tego momentu nastąpiło nagłe załamanie średniego oprocentowania lokat. – Niestety wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie taka sytuacja będzie dalej kontynuowana. Ujemne, choć nieco rosnące w 2015 r., odczyty inflacji oraz umiarkowany wzrost gospodarczy będą działały stabilizująco na działania Narodowego Banku Polskiego dotyczące prowadzonej przez niego polityki pieniężnej. Co więcej, na rynku już krążą plotki o możliwej, dalszej obniżce stóp procentowych, która może mieć miejsce w ciągu najbliższych 12 miesięcy – komentuje Jacek Kasperczyk, Comperia.pl.