W dniach 23-24.09.2016 we Wrocławiu odbyły się X Warsztaty Praktycznej Kardiologii Interwencyjnej.
Obrady odbyły się w hotelu Scandic, a Dyrektorami Warsztatów byli: prof. dr hab. n. med. Krzysztof Reczuch - Kierownik Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowej 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz dr n. med. Mirosław Ferenc - Kierownik Cathlabu Kardiologii Interwencyjnej Kliniki Kardiologii Freiburg/Bad Krozingen, Niemcy.
W programie znalazły się sesje dedykowane doświadczonym kardiologom interwencyjnym skoncentrowane wokół tematu leczenia ostrych zespołów wieńcowych. Formuła Warsztatów zawierała aspekty teoretyczne oraz praktyczne. Oprócz wykładów przygotowanych przez specjalistów z Wrocławia, Zabrza oraz Katowic, prezentowane były ciekawe i trudne przypadki kliniczne. Swoją wiedzą podzielili się najlepsi specjaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie kliniczne, którzy na co dzień zajmują się leczeniem chorób serca i naczyń.
W Warsztatach uczestniczyło wielu lekarzy, których ogromna wiedza przyczyniła się do ciekawych, często nawet kontrowersyjnych dyskusji. Konferencja była przede wszystkim wydarzeniem naukowym i edukacyjnym, które pozwoli spojrzeć na kardiologię z szerszej perspektywy.
Najczęściej poruszanym tematem w trakcie sesji było zastosowanie rusztowań biodegradowalnych, w tym rusztowania najnowszej generacji firmy BIOTRONIK – Magmaris. Wspomniane urządzenie jest pierwszym na świecie magnezowym, biokompatybilnym, biodegradowalnym rusztowaniem pokrytym lekiem oraz polimerem biodegradowalnym. Współcześnie, mimo istotnej poprawy wyników klinicznych uzyskanych dzięki wprowadzeniu stentów powlekanych substancjami antymitotycznymi nowej generacji, wciąż widoczne są ich istotne ograniczenia, a tym samym możliwości dalszej poprawy wyników leczenia choroby wieńcowej. Obecnie, jedną z najbardziej obiecujących technologii stanowią stenty bioresorbowalne, zwłaszcza w połączeniu z lekami antyproliferacyjnymi. Rusztowania te całkowicie rozpuszczają się po kilku lub kilkudziesięciu miesiącach od implantacji.
Wyjątkowość stentu Magmaris polega na tym, iż jako jedyny spośród dostępnych technologii całkowicie resorbuje się w ciągu 12 miesięcy. Tym samym już po pół roku przywraca prawidłową pracę naczynia zwiększając adaptację serca do wysiłku fizycznego i jednocześnie potencjalnie zmniejsza ryzyko zakrzepicy, która może być przyczyną zawału serca (tradycyjne stenty pozostają w naczyniu przez całe życie). Unikalne właściwości produktu (konstrukcja metalowa) powodują, że zabieg staje się łatwiejszy i jest wyraźnie krótszy. Dzięki temu, pacjent jest mniej narażony na ekspozycję promieniowania oraz podawane są mu mniejsze ilości kontrastu, niż to ma miejsce w przypadku innych dostępnych rusztowań biodegradowalnych.
W trakcie transmisji „na żywo” zaprezentowano złożone zabiegi PCI oraz użyto najnowszych technik obrazowania w celu potwierdzenia skuteczności zabiegów.
- Organizator wideokonferencji Biotronik.pl
-Transmisje live na żywo wykonal Film Factor
ul.Młynarska 3/11, 01-258 Warszawa
: +48 22 490 66 15