Do 15 września do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło 2049 wniosków od młodych rolników o dotację do gospodarstwa - podała Agencja.
Zasady przyznawania premii dla młodych rolników w nowymProgramie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 różnią od tych ze "starego" PROW-u. Najważniejsza zmiana polega na tym, że wsparcie będzie przyznawane tylko tym wnioskodawcom, którzy rozpoczną kierowanie gospodarstwem rolnym dopiero po złożeniu wniosku o premię.
W przypadku, gdyby osoba obejmująca gospodarstwo nie posiadała odpowiedniego wykształcenia, musi je uzupełnić w ciągu trzech lat od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Inne wymagania dotyczą wielkości ekonomicznej gospodarstwa (SO), która nie może być mniejsza niż 13 tysięcy euro i nie większa niż 150 tys. euro oraz powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie rolnym. Musi być ona co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach o średniej niższej niż krajowa – średniej wojewódzkiej i nie większa niż 300 hektarów.
ARiMR rozpoczęła przyjmowanie wniosków 20 sierpnia. Był to pierwszy nabór z nowej unijnej perspektywy finansowej. Pierwotnie nabór miał trwać dwa tygodnie, prezes jednak wydłużył go do miesiąca.
Dotacja dla młodego rolnika na start w prowadzeniu gospodarstwa wynosi 100 tys. zł. Będzie ona wypłacana w dwóch ratach: pierwsza - w wysokości 80 proc. - po spełnieniu przez beneficjenta warunków przyznania pomocy w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji; druga - w wysokości 20 proc. po realizacji biznesplanu.
Dotacja dla młodych rolników ma ułatwić im gospodarowanie m.in. poprzez inwestycje np. w maszyny rolnicze, co ma zwiększyć konkurencyjności gospodarstwa. Dlatego jest wymóg zwiększenia wielkości ekonomicznej gospodarstwa o 10 proc. po trzech latach od otrzymania pomocy.
Według zapowiedzi ministra rolnictwa Marka Sawickiego, w perspektywie finansowej 2014-2020 na pomoc może liczyć 30 tysięcy rolników. Do rozdysponowania jest 718 mln euro. (tj. ok. 3 mld zł).
W poprzednich latach z premii na rozpoczęcie działalności rolniczej skorzystało ok. 50 tys. rolników.
Na wydanie decyzji Agencja ma 6 miesięcy, w tym czasie dokumenty rolników zostaną sprawdzone i będzie ustalona kolejność przyznawania premii.
Ministerstwo rolnictwa poinformowało na swej stronie internetowej, że minister rolnictwa 10 sierpnia br. przekazał do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia nowelizującego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy dotyczące premii dla młodych rolników.
Jednocześnie minister ustala z Komisją Europejską zakres możliwych zmian. Jeżeli KE zaakceptuje polskie propozycje, to osoby, które rozpoczęły przed złożeniem wniosku o przyznanie premii, kierowanie gospodarstwem tj. wystąpiły o płatności bezpośrednie, zgłosiły zwierzęta gospodarskie do rejestru, wystąpiły o pomoc finansową dla rolników w ramach programów UE lub pomocy krajowej, prowadziły dział specjalny produkcji rolnej mogą składać wnioski o przyznanie pomocy w obecnego ramach naboru.
Informacja ta dotyczy w szczególności tych, u których wystąpiły przesłanki kierowania gospodarstwem rolnym w roku 2015.
Resort poinformował też, że na początku przyszłego roku możliwe będzie przeprowadzenie kolejnego naboru wniosków o premie dla młodych rolników.
ul.Młynarska 3/11, 01-258 Warszawa
: +48 22 490 66 15